Hodice na Facebooku
ENDE
Motoklub Hasiči TJ Hodice Myslivci Senioři a hodické kočky Hrad Knihovna Základní a mateřská škola
Dnes je sobota 23.6.2018
Svátek slaví Zdeňka, zítra Jan

Aktuality

<< Novější článkyStarší články >>

23.10.2017

Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny PČR 2017 23.10.2017

Volby do poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se konaly tentokrát o víkendu 20.10. – 21.10.2017. Volit v naší obci přišlo 397 voličů ( 64,34% z 617 oprávněných voličů), kteří odevzdali 393 platných hlasů.
Vítězem voleb se stalo stejně jako v celé republice hnutí ANO 2011 se 116 hlasy ( 29,51%). Následovala KDU-ČSL s 52 hlasy (13,23%), Česká pirátská strana s 49 hlasy ( 12,46%), ODS ( 43 hlasů – 10,94 %) SPD T. Okamury ( 32 hlasů – 8,14%) a KSČM ( 28 hlasů – 7,12%). Kompletní výsledky z naší obce naleznete na přiloženém obrázku nebo na webu www.volby.cz. Jediný kandidát z naší obce p. Josef Kodys, kandidát Strany práv občanů obdržel v naší obci 6 preferenčních hlasů a stejně jako celá strana nebyl ve volbách úspěšný ( 10 hlasů – 2,54%).
autor: J.Bakaj
20.10.2017

Školní podzimní sběr papíru, víček,........ 20.10.2017

V pátek od 15 hodin budou již tradičně sbírat žáci naší základní školy  po obci papír, PET víčka (pro Elišku), staré baterie a vysloužilé drobné elektrospotřebiče. Prosíme naše občany, aby na okraj chodníku připravili svázané balíčky se sběrem.

Sběr bude probíhat za každého počasí. Škola nesbírá velkou elektroniku (pračky, ledničky, sporáky, ...............)

Za připravený sběr Vám ZŠ Hodice moc děkuje.

autor: JTr
04.10.2017

Na průtahu obcí modernizujeme veřejné osvětlení 04.10.2017

Letitá zářivková svítidla na průtahu obcí se dnešním dnem stávají minulostí.  Nahrazeny budou moderními a úspornými LED lampami. Nedojde jenom k pouhé výměně lamp za nové, ale i k doplnění svítidel ve vybraných místech, včetně kvalitnějšího nasvětlení oblasti autobusové zastávky a plochy před hospodou. Vyměněny budou rovněž lampy nasvětlení přechodu u autobusové zastávky. Minimální předpokládaná úspora je vypočtena na 4,30 MWh ročně. Finanční úsporu pro obecní rozpočet předpokládáme každý rok v řádech desítek tisíc korun. Projekt realizuje dačická firma SETO, která získala zakázku jako vítěz vypsaného výběrového řízení. Celkové náklady projektu jsou 338.785 korun vč. DPH. Projekt byl podpořen dotací z programu EFEKT 2017 Ministerstva průmyslu a obchodu. 

autor: J.Bakaj
24.09.2017

Změna termínu rybářských závodů do 15 let 24.09.2017

20.09.2017

Rostou obří bedle! 20.09.2017

V lese jsme se konečně dočkali v půli září houbařských úlovků. Šťastným houbařem s neobvykle velkou bedlou o průměru klobouku 34 centimetrů byla pani Mirka Seborská.  Houbařka plánuje zužitkovat bedly na houbové řízky. 

autor: J.Bakaj
15.09.2017

Letní cenu 2017 dostala paní Čápová Jaroslava 15.09.2017

Komise zastupitelstva obce  přiznala Letní cenu 2017 v soutěži "O nejhezčí květinovou výzdobu" výzdobě veřejné zeleně před bytovým domem  paní Čápové.

Cenu v podobě poukazu na další nákup květin slavnostně předáme na tradičním podzimním setkání seniorů.

Gratulujeme!

 

autor: Trnková Jana
13.09.2017

Ta volnost je k nezaplacení, říká o létání s dronem Matěj Hink 13.09.2017

Před pár lety o nich nikdo moc nevěděl. V současné době ale zažívají obrovský boom. Filmaři je využívají k natáčení dokumentů, sociální sítě jsou plné fotek a videí, které s nimi pořídili jejich majitelé. V některých zemích už dokonce doručují jídlo, pití nebo zásilky. V budoucnosti by mohly být skvělými pomocníky třeba při dopravních nehodách. Řeč je o dronech, které nad našimi hlavami létají stále častěji.

Určitě jste se s nimi také už potkali. Pořídit si dron dnes může vlastně úplně každý. Ne každý ale ví, že s nimi nelze dělat úplně všechno, že existují jistá pravidla a zákazy. Létání s dronem se nějakou dobu věnuje také Matěj Hink z Hodic. Jak sám říká, volnost ve vzduchu při létání s dronem je k nezaplacení a člověk jako bonus získá nový a neobvyklý pohled na úplně běžné věci. A o své zážitky se pak prostřednictvím fotek a videí rád podělí s ostatními.

Jak tě napadlo pořídit si dron? 
Vzniklo to úplně jednoduše. V práci jsme před třemi lety objednávali nový fotoaparát a jako dárek k tomu byl malý dron. Začal jsem s ním létat a opravdu hodně mě to začalo bavit a zajímat. Už v minulosti jsem měl rád RC autíčka a podobně. Přeci jen, drony jsou nejlepší, ve vzduchu je totiž větší volnost a zábava.

Kolik dronů teď máš. A pořídíš si další?
Momentálně mám čtyři drony. Dva jsou opravdu jen hračky pro děti za pár stovek. Dále mám jednoho FPV drona na závodění a jednoho dražšího drona. Pro běžného uživatele je na opravdu vysoké úrovni, fotí skvělé fotky a videa a dokáže létat i úplně sám. O koupi dalších zatím neuvažuji, jelikož zrovna nedávno jsem šel o úroveň výš a pořídil jsem si Mavic od DJI. Počkám si až na Mavic 2, který doufám nevyjde moc brzo. Technologie u dronů jde bohužel dopředu obrovskou rychlostí, a tak se nový model objeví rok co rok.


Proč to lidi, respektive tebe, tolik baví?
Protože mohou získat nový a neobvyklý pohled na úplně běžné věci. Navíc ta volnost ve vzduchu, ta je k nezaplacení. Mě na tom nejvíce baví právě ty neopakovatelné pohledy, a taky to, že mohu svoje fotky sdílet na sociální síti a podělit se tak s ostatními o tento skvělý vzdušný zážitek. Fotografie se dají samozřejmě nejrůzněji upravovat a vylepšovat. Mrkněte na Facebooku na Letecká fotografie - Vysočina - Experimental Arts.

Je to tedy nákladní koníček?
Podle toho, na co se zaměřujete a co od toho očekáváte. Pokud chcete závodit, tak to není tolik nákladné. Vcelku slušné vybavení se dá pořídit okolo 10 tisíc korun s tím, že nakoupíte komponenty na sestavení závodního dronu. Potom si připadáte, jako kdybyste seděli v kokpitu dronu a závodili ve stylu Hvězdných válek (smích). Ovšem horší je to časově. Mezi modeláři se říká, že na každé tři hodiny ve vzduchu připadá dvacet hodin v dílně. Tyto závodní drony vyžadují neustálou péči a většinou si je lidé staví doma sami. Pokud se zaměříte na foto a video pro standardní účely a máte to jako hobby, kvalitnější dron se pohybuje v cenových relacích okolo 18 tisíc. S dražším dronem už většinou získáte jen o zlomek lepší obraz a fotky, ale oproti tomu je tam zase velký skok v bezpečnosti a dosahu vysílačky. Problém ovšem je, pokud chcete získaný materiál používat ke komerčním účelům. Na to je potřeba licence, která vyjde přibližně na 20 tisíc korun. 

Zmínil jsi, že se této činnosti dá věnovat i komerčně. 
Já jsem prozatím hobík. Fotím rekreačně a svoje fotky sdílím pouze na své stránce na sociální síti jen tak pro radost. Do budoucna ale plánuji licenci. Jinak momentálně tak trochu vzniká válka mezi hobíky a profíky. Regulace jsou pro obě strany stejné, ale profík je musí dodržovat opravdu striktně. Problémem je potom člověk, který si koupí dron, nenastuduje si pravidla a rizika a létá, jak se mu zachce. To potom logicky může vést k dalšímu zpřísnění pravidel. Což by potom bylo pro všechny špatné, protože už teď jsou pravidla vcelku přísná. Já osobně, než jsem pořídil větší dron (Phantom), tak jsem kompletně nastudoval veškerá pravidla pro létání s bezpilotním letounem. A nyní se snažím o jakousi edukaci neznalých a lidí, co vědomě porušují pravidla. 

Můžeš to nějak přiblížit?
Zákony v České republice jsou celkem přísné, ale můžeme být rádi, že to není jako například v Rakousku. Tam není vůbec možné létat s kamerou na palubě jako hobík. Jinak bych to shrnul asi takto: samozřejmě nesmíte nikomu narušovat soukromí, a také nikoho ohrožovat, takže nelétat nad infrastrukturou. Pilot by měl mít dron "na dohled" a pořád s ním udržovat vizuální kontakt, což je dle mé zkušenosti maximálně 300 metrů daleko. Řízení přes živý náhled nepřipadá v úvahu. Také je omezená maximální výška, aby nedošlo ke střetu s jiným létajícím prostředkem. Existují nějaké bezletové zóny, také se nesmí létat nad chráněnými krajinnými oblastmi. Pilot by měl mít vždy souhlas s majitelem objektu, pokud chce natáčet hrad, kostel a podobně. Pokud se třeba nesmí létat nad Zelenou horou ve Žďáru nad Sázavou, je to na přání vlastníka. A já jako hobík nesmím používat materiál ke komerčním účelům a nesmím je dělat za peníze.

Máš nějaké zajímavé místo, které jsi v poslední době natáčel a fotil z výšky?

Například opuštěný lom Kavex u Řásné, dále depo v Telči za bývalým interiérem anebo taková Míchova skála na Javořici nabídla nečekaný zážitek. Většina běžných míst je totiž z ptačí perspektivy neokoukaná. Je to opravdu nový pohled, který dřív bylo možné vidět jen při přeletu letadla, balonu a podobně.

Doporučil bys lidem, aby si dron pořídili?
Pro děti je to určitě skvělá hračka, samozřejmě mám na mysli obyčejný maličký dron. Poloprofesionální dron - jako mám já - je vhodný pro lidi, kteří rádi fotí nebo natáčejí videa. Určitě bych pozemním fotografům doporučil si vyzkoušet i leteckou fotografii. Pokud by měl někdo zájem, rád mu dron předvedu. Pokud má někdo rád vysokou rychlost a závodění, tak právě závody dronů zažívají obrovský boom, a já si myslím, že je to sport budoucnosti. 

Je těžké dron ovládat?
Dron se ovládá opravdu snadno. Nedá se to vůbec srovnat například s vrtulníkem, se kterým se opravdu musí člověk naučit manipulovat. S dronem zvládne létat úplně každý za pár hodin. A čím dražší dron, tím lepší ovládání a systémy, které případné chyby pilota "zahladí". Stále ale musíme být obezřetní, i když se řízení naučíme opravdu dobře.

Můžeš ještě upřesnit, kolik taková zábava stojí?
Závodní drony, které se staví doma a doplňují o další komponenty, vyjdou okolo deseti tisíc korun. Poloprofesionální drony pro focení a video se podle typu a modelu pohybují od 10 do 45 tisíc. Já osobně mám dron Mavic PRO, který se dá sehnat za 32 tisíc. Profesionální drony začínají potom na 60 tisících a mohou stát i několik milionů. Mají mnoho využití, kromě filmování například můžete na dron přidělat termokameru. 

Proč se létaní s dronem teď tolik rozmohlo?
Lidi to baví a zajímá, navíc to má mnoho využití. Myslím, že do budoucna budou drony úplně všude. Například použití dronu namísto pátracího vrtulníku je mnohonásobně levnější. Také jsem viděl koncept zdravotního dronu, který se dokázal dostat k nehodě rychleji než sanitka a zprostředkoval operátorovi živý náhled situace. Některé drony také unesou velkou váhu, a proto se plánuje je využít k rozvážení zásilek. Líbí se mi, že už teď se drony využívají k rozvážení jídla. Také existuje jedna pláž, kde vám dron doručí pití až pod nos. Zajímavé určitě je, že se drony využívaly k práškování polí. (smích)


autor: Převzato: autor Zuzana Musilová, Jihlavský deník 9.9.2017
08.08.2017

Ztratili jste něco? Podívejte se na náš web. 08.08.2017

Novou rubriku „Ztráty a nálezy“ jsme ode dnešního dne zavedli na obecních webových stránkách. Vedl nás k tomu zvýšený počet odevzdaných nálezů v poslední době. Pokud tedy hledáte své klíče, mobilní telefon nebo hodinky, zkuste se podívat do naší nové rubriky na adrese http://www.hodice.cz/79-ztraty-a-nalezy.html
Pokud je to již delší dobu, zkuste přijít za námi na obecní úřad a podívat se do naší evidence ztrát a nálezů. Dle zákona totiž uchováváme nalezené věci po dobu nejméně tří let. Posléze se stávají majetkem nálezce nebo obce Hodice, jako osoby, která nalezené věci uchovává. 
autor: J.Bakaj
18.07.2017

Kurz počítačů pro seniory 18.07.2017

Senioři komunikují 2017 je název kurzu, určeného pro starší generaci, zaměřeného na základy práce s počítačem. Zkušená lektorka provede zájemce individuálně záludnostmi práce na internetu, mailovou komunikací nebo třeba prací se soubory a fotografiemi. Zájemci mohou pracovat na svých počítačích nebo na počítačovém vybavení poskytnutým pořadatelem. Kurz je uspořádán za podpory obce Hodice, Nadace Václava a Livie Klausových a Nadace České spořitelny. Pro zájemce je kurz zdarma. Počet účastníků je omezen na 10, přihlásit se můžete u vedoucí klubu seniorů p. Lhotkové nebo na OÚ. 

autor: J.Bakaj
04.07.2017

Vrcholek nad Hodicemi hlídá nový jelen 04.07.2017

 První prázdninová neděle patřila v Hodicích turistickému výšlapu na Jelení horu nad Hodicemi. Obec Hodice tam totiž ve spolupráci s místním sborem dobrovolných hasičů umístila novou sochu jelena od řezbáře Jana Hanze Štěbetáka ze Strmilova.
Čtyřicet hodin práce v dílně a další dvě odpoledne přímo na místě. Tak dlouho trvalo řezbáři Janu Hanzi Štěbetákovi ze Strmilova, než vytvořil životní sochu jelena ze dřeva. Ta se od neděle v plné parádě tyčí na Jelení hoře v Hodicích.
Během první prázdninové neděle byla socha za účasti řezbáře a veřejnost na vrcholku pokřtěná. Největší radost z ní měly děti, které si sochu ihned osedlaly a vyzkoušely její pevnost. „Na staré soše jelena, která byla na vrcholku od roku 2010, se podepsal zub času a napadly ji škůdci, takže jsme se rozhodli, že ji vyměníme. Nový jelen je z dubového dřeva,“ vysvětlil velitel hodických dobrovolných hasičů František Kodys.
O vrcholek se sochou jelena se starají dobrovolní hasiči a finančně se na nové atrakci podílela obec Hodice.
 
autor: Převzato: Jana Kodysová - Jihlavský deník

<< Novější článkyStarší články >>

Obecní úřad

Hodice 48
58901 HODICE

Telefon: 567 224 717
E-mail: starosta@hodice.cz

Úřední dny:

Po, St: 7,00 - 17,00
Út, Čt: 7,00 - 14,00
Pá: 7,00 - 13,00
Veřejná správa
METEOSTANICE
Aktuální teplota:8.06 °C
Srážky za 60 min:0 mm
Srážky za 24 hod:1 mm
Více informací
FOTOGALERIE
fotogalerievstupte Vstupte
CzechPoint Fond Vysočiny   Třiďte odpad kino Běžecké tratě na Telčsku
       
Povinně zveřejňované informace dle zákona č. 106/1999 Sb. | Obsah stránek lze šířit dál s uvedením zdroje www.hodice.cz
Textová verze stránek edited by n.e.s.p.i.